KARAKÖY-GALATA-PERA TURU

(0)
kişi başı
  • İSTANBUL TURLARI
  • Tur rehberleri

Tur Hakkında

M.Ö II. yüzyılda burada bulunan Romalılar tarafından “Sycena” olarak adlandırılan Galata bölgesi, M.S 330 yılında Konstantinopolis’in Bizans İmparatorluğu’nun başkenti ilan edilmesinin ardından, “Regio Sycena”  ismiyle kentin 13. idare bölgesi olmuştur. Bu ismin, halk arasında Grekçe incir anlamına gelen “Syke” kelimesinden türediği düşünülmektedir.

1204 yılında Konstantinopolis’in Latin haçlı ordusu tarafından ele geçirilmesiyle birlikte, Cenevizliler Galata bölgesine yerleşmeye başlamışlar ve 14. yy başlarında Venedik baskılarından kurtulmak maksadıyla önce Galata bölgesini çevresine hendekler kazmışlar, ardından Bizans İmparatorluğunun izni olmamasına rağmen bölgeyi surlarla çevirmişlerdir.

Konstantinopolis’in 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından kuşatılması esnasında tarafsızlığını bildiren -hatta Galata Kulesi duvarında asılı bulunan yazıya göre kentin anahtarlarını teslim eden- Cenevizliler, fetihten sonra da bu bölgede yaşamaya devam etmişler. Fethin ardından hızla bir Türk-İslam başkentine dönüştürülerek payitahtın merkezi olan Konstantiniyye’nin hemen karşı yakasında, hristiyan devletlerin kontrolü altında surlarla çevrili bir bölgenin varlığı riskli görülerek, kısmen yıkılmaya başlanmıştır. Surların büyük bir bölümünün yıkımı ise 19.yy sonlarında, bölgede artan nüfus ve ulaşım engelleri dolayısıyla gerçekleşmiştir.

KARAKÖY, GALATA, PERA TURUNDA GÖRÜLECEK MEKANLAR:

Karaköy Vapur İskelesi’nden başlayacak olan gezimiz boyunca sırasıyla aşağıda yazılı mekanlar görülecektir;

Eski liman binaları, Yeraltı Camii, Tünel, Bankalar Caddesi, Kamondo Merdivenleri. Daha sonra Galataya doğru yokuş yukarı tırmanmaya başlıyoruz.

Terziler Sinagoğu, St. Georg Avusturya Lisesi, Galata Kulesi, Serdar-ı Ekrem Sokak ve oradaki Designer dükkanları, Doğan Apartmanı, Kırım Anglikan Kilisesi, Alman Lisesi, Galata Mevlevihanesi.

İstiklal Caddesinden Taksim’e yürümeye devam ediyoruz. Konsolosluk Binaları, Hanlar, Markiz ve diğer Pastaneler, Santa Maria Kilisesi, San Antuan Kilisesi, Mısır Apartmanı, Galatasaray Lisesi, Çiçek Pasajı, Hüseyin Ağa Camii, Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi, Taksim Maksemi, Taksim Cumhuriyet Anıtı.

NOT: Mekanlar çoğunlukla dışarıdan ziyaret edilecektir.

 


Yorumlar

Yorumunu bırak
0 Yorumlar
  • Position
  • Tourist guide
  • Price
  • Quality

!-- Yandex.Metrika counter -->