from ₺0,00
Book Now

Van Gölü Havzası Turu

Not Rated
Duration

3 Gece 4 Gün

Tour Type

Specific Tour

Group Size

16 people

Languages

___

Overview

VAN GÖLÜ HAVZASI TURU

 • Ağrı Dağı, İshakpaşa Sarayı, Muradiye Şelalesi…
 • Erciş, Adilcevaz ve Süphan Dağı…
 • Ahlat kümbetleri ve abidevi anıt mezarlar…
 • Nemrut Krater Gölleri ve Tarihi Bitlis şehir gezisi.
 • Van Kalesi, Van Kedisi, Van Kahvaltısı, Akdamar Adası…
 • Gurmelere özel yöresel lezzetler.
 • İstanbul’dan uçakla gidiş ve dönüş.

 

Farklı bir Doğu Anadolu turu.

Dört günlük dolu dolu bir gezi.

Tarihi ve doğası ile yurdumuzun cennet köşelerinden Van Gölü Havzası’nı geziyoruz.

Hava yoluyla gidip dönüyoruz.

 

Sizi ülkemizin bakir kalmış bir bölgesine götürüyoruz. Doğa, tarih ve kültürün iç içe geçtiği bu özel turumuzla yurdumuzun saklı cennetlerinden birini gezeceğiz. İstanbul’da bir semtten diğerine gider gibi Van Gölü Havzası Turumuza uçakla gidip, dönüyoruz. Sabah 2 saat 5 dakikada İstanbul’dan Iğdır’a uçuyoruz. Sizi dört gün boyunca Van Gölü Havzası’nda ağırlıyoruz. Otel, ulaşım, yemek ve vapur ücreti dâhil.

Perşembe sabahı İstanbul Havalimanı’ndan Iğdır’a          06.35 – 08.40
Pazar akşamı Van’dan İstanbul’a dönüş                             20.00 – 22.25

 

PROGRAMIMIZ

 1. GÜN

Sabah 05.00’de İstanbul Havalimanı’nda buluşuyoruz. 06.35 uçağı ile Iğdır’a hareket ediyoruz. Uçuş süremiz 2 saat 5 dakika.
Aracımız bizi alıyor, Iğdır’da Tuzluca Mağaraları’nı geziyoruz. Ağrı Dağı manzarası eşliğinde Doğubeyazıt’a hareket ediyoruz.

Öğle yemeğini Doğubeyazıt’ya yiyerek İshakpaşa Sarayı’na geçiyoruz. İshakpaşa, Osmanlı’nın İstanbul dışında varlığını koruyan tek sarayı. İshakpaşa Sarayı’nı gezdikten sonrasında Doğu Beyazıt’tın ünlü hanlarında alışveriş için serbest zaman veriyoruz. İlçenin gurmelere has yemekler yapan lokantasında buluşup akşam yemeğini yiyoruz. Lokantada yemek seçimi serbest. İlk gün konaklamamız Erciş’te.

 1. GÜN
  İkinci gün sabah kahvaltısından sonra Doğu’nun en güzel şelalesi olan Muradiye’ye doğru hareket ediyoruz. Şelale’deki suların müthiş melodisi eşliğindeki fotoğraf ve çay molasından sonra Adilcevaz’a hareket ediyoruz.

Adilcevaz Kalesi eteğindeki Selçuklu eseri ünlü Ulu Cami ile Mimar Sinan eseri 12 kubbeli Zal Paşa Camii’ni ve Urartu Müzesi’ni geziyoruz. Adilcevaz ilçe merkezine uğrayıp öğle yemeği yiyoruz, kısa bir çay ve alışveriş molası veriyoruz.

Öğleden sonra Ahlat’a geçip, Hz. Ömer zamanında Ahlat’ın fethinde şehit düşen sahabeden Muaz bin Cebel’in oğlu Abdurrahman Gazi’nin Türbesi’ni ziyaret ediyor, şehri kuş bakışı seyrediyoruz.

Ahlat’ın doğu tarafından girişinde yer alan Erzen Hatun ve Şeyh Necmeddin Kümbetleri’ni gezip, sahilde yer alan Osmanlı Kalesi’ne geçiyoruz. Buradaki tarihi İskender Paşa ve Kadı Mahmut camilerini gördükten sonra Ahlat Müzesi geçiyoruz. Müze’yi rehber eşliğinde gezdikten sonra İslam dünyasının en büyük kabristanı olan Selçuklu Kabristanı’nın içinden anıt mezarları inceleyerek Emir Bayındır Kümbeti’ne kadar 15 dakika yürüyoruz.
Harabeşehir denilen ünlü Selçuklu İç Kalesi’ni ve buradaki Bayındır Köprüsü ve Şelalesi’ni görüp fotoğraflıyoruz. Kanuni’nin çadırını kurduğu Tahtı Süleyman mevkiine çıkıp Hasan Padişah Kümbetine ulaşıyoruz.

Sırada Kümbetler gezisi var. İki Kubbe Mahallesi’ndeki Mirza Muhammed Kümbeti, Şirin Hatun Kümbeti, Emir Ali Kümbeti ve Tek Kümbeti gezerek Çifte Kümbetlere ulaşıyoruz.

Çarşı’da serbest zaman ve doğal ürünler için alışveriş molası verip akşam yemeğine geçiyoruz.

Yörenin doğal şartlarında beslenme sonucu üretilen lezzetli etleri ile yapılan yemeklerin tadına bakıyoruz. Kavurmadan, saç tava, pide ve ızgaralara kadar geniş bir menüden yemek seçimi serbest. Çorba, içecek ve aperatifler de cabası.

Buradan Van Gölü kıyısındaki otelimize yürüyoruz. Hemen bitişiğindeki Ahlat iskelesinden göle girme, Van Gölü’nün sodalı sularında günün ve akşamın her saatinde yüzme imkânı olduğunu da hatırlatalım.

 1. GÜN
  Van Gölü kıyısında sıcak pide, bal – kaymak ve doğal ürünler eşliğinde kahvaltımızı yapıp yol kenarındaki Ahlat Kuş Cenneti’ni gözlemleyerek Nemrut Krater Gölü’ne doğru hareket ediyoruz. Kraterdeki Yeşil ve Mavi Göllerin kıyısına kadar iniyoruz. Sıcak ve soğuk suyun birlikte bulunduğu göllerin yanı sıra buhar bacalarını da geziyoruz.
  Dönüşte Nemrut’u kaplayan Mavi Göl’ü, ile Tatvan ve Van Gölü’nü tepeden gören yüksek bir noktada fotoğraf molası veriyoruz.

Nemrut’tan inip Bitlis şehir merkezine doğru hareket ediyoruz. Yolumuzun üzerindeki El Aman Kervansarayı’ndan sonra Bitlis’te ilk gezeceğimiz yer İhlasiye Medresesi. Ulu Cami ve Şerefiye Külliyesi’nde vereceğimiz molanın ardından Büryan yemeye geçiyoruz. Bitlis’in en güzel noktasındaki seyir terasından Bitlis şehri, beş minare ve Bitlis Kalesi’ni fotoğraflıyoruz.

Şehir merkezindeki serbest zaman ve alışveriş molasından sonra konaklamak için Tatvan’a hareket ediyoruz.

 

 1. GÜN
  Dördüncü günün sabahı otelimizde açık büfe Van kahvaltısı yapıp Akdamar Adası’na doğru hareket ediyoruz. Tekneyle Akdamar Adası’na geçiyoruz. Göl kıyısının tertemiz suları yüzmeyi sevenler için ideal. Van Gölü’nün en büyük adasını ve tarihi Akdamar Kilisesi’ni geziyoruz.

Van’ın Gevaş ilçesine uğrayıp ünlü Halime Hatun Kümbeti ve Selçuklu Kabristanı’nı geziyoruz. İlçede ünlü İnci Kefali balığının tadına bakıyoruz. Fırında kızartılmış nefis balığın yanında yöreye özgü ayran aşı, salata ve irmik helvası ile birlikte…

Çayımızı yudumladıktan sonra tarihi Van şehir kalıntılarının da bulunduğu Hüsrev Paşa Camii ve Külliyesi’ni geziyoruz. Yörenin ünlü mavi yeşil gözlü Van kedilerini sevip, gümüş atölyesi ve Van Müzesi’ni geziyor, Urartular’a başkentlik yapmış olan çivi yazılarıyla ünlü tarihi Van Kalesi’ni görüp, kaleden Van’ı ve Van Gölü’nün doyumsuz manzarasını izliyoruz. Buradan akşam yemeği için yörenin en ünlü çağ kebabı lokantasında akşam yemeğini yiyerek havaalanına geçiyoruz.

NERELERİ GEZECEĞİZ?

Ağrı Dağı eteklerindeki İshakpaşa Sarayı

Muradiye Şelalesi

Adilcevaz Ulu Camii

Zal Paşa Camii

Ahlat Abdurrahman Gazi Türbesi

Osmanlı Kalesi

Tarihi İskenderpaşa ve Kadı Mahmut Camileri

Ahlat Müzesi

Ahlat Selçuklu Kabristanı

Ahlat Kümbetleri

Selçuklu İç Kale

Bayındır Köprüsü ve Şelalesi

Nemrut Krater Gölleri

El Aman Kervansarayı

Bitlis İhlasiye Medresesi

Ulu Camii

Şerefiye Külliyesi

Seyir Terası’ndan Bitlis şehri ve Kalesi

Akdamar Adası ve Kilisesi

Van Halime Hatun Kümbeti

Gevaş Selçuklu Kabristanı

Hüsrev Paşa Camii ve Külliyesi

Van Müzesi

Van (Tuşba) Kalesi

 

NELER DAHİL?

İstanbul’dan Iğdır’a, Van’dan İstanbul’a uçak biletleri, yerel araçlarla ulaşım, rehberlik, Akdamar Adası’na tekne ücreti, konaklama ücretleri, kahvaltı, öğlen ve akşam yemekleri, seyahat sigortası.

NELER HARİÇ?

Otellerde içecek ücretleri, müze girişleri, bahşiş ve özel harcamalar.

YANINIZA ALIN

Uygun bir sırt çantası

İyi bir yürüyüş ayakkabısı

Hava şartlarına uygun koruyucu aksesuar

Şapka, kol ve bacakları kapatan giysiler

Yedek çorap, çamaşır ve giysi

Gece otelde kullanmak üzere kıyafet ve kişisel bakım ürünleri

Havlu, mayo, terlik, güneş ve rüzgârdan korunmak için krem

Dudak nemlendirici, ani hava değişiklikleri için hırka.

Fotoğraf makinesi, müze kart, kişisel ilaçlar

ZORLUK
Herkes katılabilir. Kültür ve kısa doğa gezileri içerir.

ÜCRET
Kişi başı 21.000 TL

Yarısı peşin, kalan yarısı tur başlangıcında ödenecektir.

(Belge istenmesi durumunda ücrete KDV ilave edilecektir.)

BİLGİ ve DANIŞMA İÇİN:

Ali İhsan Gülcü: 0532.292 55 19         aigulcu@hotmail.com          @vnsturcom

Tourever Travel, Cem Balsun: 0532. 651 32 55[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Tour's Location

Reviews

0/5
Not Rated
Based on 0 review
Excellent
0
Very Good
0
Average
0
Poor
0
Terrible
0
Showing 1 - 0 of 0 in total

Write a review

from ₺0,00

You might also like